Jak ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za represje PRL

Czym są represje PRL?

W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wielu ludzi zostało niesłusznie represjonowanych przez komunistyczne władze. Represje przyjmowały różne formy, takie jak aresztowania, więzienie, dyskryminacja polityczna, zawodowa oraz wiele innych. Część z tych osób utraciła zdrowie, wolność lub majątek, a wiele rodzin ucierpiało na skutek represji wobec swoich bliskich.

Osoby stające przeciwko reżimowi władz komunistycznych często płaciły bardzo wysoką cenę za walkę o niepodległe państwo. Nic nie jest w stanie zrekompensować doznanej krzywdy. Istnieją jednak narzędzia prawne, umożliwiające uzyskanie zadośćuczynienia finansowego.

Podstawą dochodzenia roszczeń jest ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego Państwa Polskiego, nazywana powszechnie „Ustawą Lutową”.

Jakie są formy dochodzenia roszczeń?

W wyniku upadku komunizmu w Polsce powstała możliwość dochodzenia roszczeń i uzyskania rekompensaty pieniężnej w formie odszkodowania oraz zadośćuczynienia za poniesione straty.

Odszkodowania są formą rekompensaty finansowej dla ofiar represji w czasach PRL. Mogą one obejmować szkodę materialną, np. utracony majątek, bądź zarobek w związku z utratą pracy lub podjęciem gorzej płatnej pracy. Osoby ubiegające się o odszkodowanie muszą przedstawić dokumenty i dowody swoich strat oraz złożyć wniosek do odpowiednich instytucji państwowych.

Zadośćuczynienie jest natomiast formą moralnej rekompensaty dla ofiar represji w czasach PRL. Ma ono na celu zadośćuczynienie za krzywdy, cierpienie fizyczne i psychiczne osób represjonowanych. Zadośćuczynienie może być przyznane przez sąd w procesie cywilnym lub na drodze ugody.

Komu przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Do dochodzenia roszczeń o odszkodowanie i zadośćuczynienie kwalifikują się:

  • osoby więzione/zmarłe z powodu działalności na rzecz niepodległego Państwa Polskiego,
  • osoby represjonowane w związku z wprowadzeniem stanu wojennego
    13.12.1981 r.,
  • osoby wcielone do czynnej służby wojskowej za działalność na rzecz niepodległego Państwa Polskiego w latach 01.11.1982 r. – 28.02.1983 r,
  • osoby sprzeciwiające się kolektywizacji i obowiązkowym dostawom rolnym,
  • dzieci przebywające w więzieniu razem z matką odbywającą karę.

Za nieważne uznaje się orzeczenia wydane przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub przez organy pozasądowe w okresie od rozpoczęcia ich działalności na ziemiach polskich, począwszy od 1 stycznia 1944 r. do 31 grudnia 1989 r.

Kto może się ubiegać o roszczenia z tytułu represji?

W pierwszej kolejności prawo do ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie ma osoba represjonowana. W przypadku jeżeli  już zmarła mogą o to wnioskować również:

  • małżonek osoby represjonowanej,
  • dzieci osoby represjonowanej,
  • rodzicie osoby represjonowanej.

Odszkodowanie za represje – gdzie i w jakim terminie złożyć wniosek?

Żądanie odszkodowania lub zadośćuczynienia należy zgłosić odpowiednio w sądzie okręgowym lub wojskowym sądzie okręgowym, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nieważności orzeczenia. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej. Wniosek powinien zawierać m.in. informacje dotyczące rodzaju i okoliczności doznanych represji, dane osobowe osoby ubiegającej się o odszkodowanie oraz dokumenty potwierdzające fakty i okoliczności wniosku.

Warto nadmienić, iż osoba ubiegająca się o odszkodowanie nie ponosi kosztów związanych z postępowaniem – koszty postępowania w sprawach objętych ustawą lutową, w tym z tytułu ustanowienia pełnomocnika, ponosi Skarb Państwa.

O odszkodowanie i zadośćuczynienie za represje w czasach PRL można ubiegać się w terminie 10 lat od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nieważności orzeczenia. Aby otrzymać odszkodowanie i zadośćuczynienie niezbędne będzie wszczęcie postępowania sądowego.

Wartość odszkodowania i długofalowy wpływ na ofiary represji

Zasądzone przez sądy zadośćuczynienia oraz odszkodowania nierzadko sięgają wysokości kilkuset tysięcy złotych. Kwoty uzyskiwanych odszkodowań pieniężnych każdorazowo zależą od zgromadzonych dowodów. Zatem warto rozpocząć starania, aby jak najszybciej zacząć gromadzić odpowiednie dokumenty.

Kwestie dotyczące odszkodowań i zadośćuczynienia za represje PRL to nie tylko kwota pieniężna, ale również długofalowe skutki, jakie represje mogą wywołać u osoby poszkodowanej. Mogą to być m.in. traumy, trudności w funkcjonowaniu społecznym i emocjonalnym, utrata szans życiowych, zmniejszenie poczucia własnej wartości i samorealizacji. W tym kontekście odszkodowanie jest tylko częściowym wynagrodzeniem za wyrządzoną krzywdę i nie jest w stanie całkowicie zrekompensować strat, jakie poniosła osoba poszkodowana.

Dlatego tak ważne jest, aby oprócz uzyskania odszkodowania, osoby poszkodowane miały również możliwość przetworzenia i zrozumienia przeżytych traum. Warto też pamiętać, że ujawnienie swojej historii może pomóc w lepszym zrozumieniu i odkryciu prawdy o przeszłości kraju, co ma znaczenie dla całego społeczeństwa.

Gdzie zwrócić się o pomoc w dochodzeniu odszkodowania za represje

Odszkodowania i zadośćuczynienia za represje w czasach PRL są ważnym tematem w kontekście praw człowieka i walki z przeszłością. Ich uzyskanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, skompletowania dokumentów oraz czasu i pracy. Dzięki temu ofiary represji oraz ich bliscy mogą zyskać poczucie sprawiedliwości oraz rekompensatę pieniężną, czyli spokój dotyczący swej sytuacji materialnej.

Skorzystanie z pomocy Kancelarii Prawnej przy dochodzeniu odszkodowania za represje PRL może być bardzo istotne z kilku powodów:

  1. Doświadczenie i specjalizacja – Prawnicy specjalizujący się w temacie odszkodowań za represje PRL posiadają doświadczenie oraz wiedzę na temat specyfiki procedur i wymagań prawnych związanych z tym tematem. Posiadają też wiedzę na temat tego, jakie dokumenty należy przedstawić, jakie kroki należy podjąć, aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony.
  2. Pomoc w uzyskaniu dokumentów – w wielu przypadkach konieczne jest uzyskanie dokumentów potwierdzających okoliczności doznanych represji PRL. Kancelaria Prawna może pomóc w uzyskaniu takich dokumentów, takich jak np. zaświadczenia o pobycie w więzieniu, dokumenty potwierdzające zatrzymania i przesłuchania, dokumenty z archiwów państwowych itp.
  3. Przygotowanie wniosku – Kancelaria Prawna może pomóc w przygotowaniu wniosku o odszkodowanie, który powinien spełniać określone wymagania formalne oraz zawierać odpowiednie informacje. Wniosek przygotowany przez profesjonalistów będzie miał większe szanse na pozytywne rozpatrzenie.
  4. Wsparcie w trakcie procedury – Kancelaria Prawna może świadczyć wsparcie i pomoc w trakcie całej procedury, reprezentując klienta w kontaktach z urzędami, odpowiadając na ewentualne pytania i wątpliwości, a także udzielając informacji o postępach w sprawie.
  5. Wysokie szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku – skorzystanie z pomocy Kancelarii Prawnej może zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o odszkodowanie za represje PRL. Profesjonalna pomoc i doradztwo prawne mogą przyczynić się do lepszej prezentacji argumentów i dowodów, co z kolei może wpłynąć na pozytywny wynik postępowania.

Ostatecznie, skorzystanie z pomocy Kancelarii Prawnej przy dochodzeniu odszkodowania za represje PRL może okazać się dobrym wyborem dla osób, które chcą jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy i uzyskać należne im odszkodowanie.

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19910340149
  2. Ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19981551016

Nasi Partnerzy